Niedziela, 20 września 2020. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Warmińskie tradycje, historia i gwara

2018-05-24 09:00:00 (ost. akt: 2018-05-23 13:56:54)

POWIAT BRANIEWSKI\\\ „Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”. Dziedzictwo kulturowe ziemi warmińskiej były tematem warsztatów, które zorganizowano w Bibliotece Gminnej w Wilczętach.

Warsztaty przygotowane zostały przez Stowarzyszenie „Dom Warmiński”, którego członkiem jest Powiat Braniewski.
Spotkanie poprowadzili historyk i regionalista Izabela Lewandowska oraz znawca gwary warmińskiej Edward Cyfus. Są to autorzy wydanego w 2017 roku ,,Elementarza warmińskiego”.
— To bardzo ważne, aby pielęgnować historię i tradycje warmińskie, aby kulturowe bogactwo tych ziem przetrwało — mówi starosta braniewski Leszek Dziąg. — Chociaż niemal nie ma wśród nas rodowitych warmiaków, to jednak związki z Warmią są bardzo silne, silna jest także potrzeba odkrywania przeszłości tej krainy i jej pięknych zwyczajów.
Uczestnicy warsztatów poszerzyli swoją wiedzę na temat historii, tradycji i gwary warmińskiej. Wysłuchali gawęd, czytali fragmenty tekstów z elementarza oraz śpiewali warmińskie pieśni. Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz dawnych strojów warmińskich, w które ubrali się sami prowadzący. Omówili oni każdy element tego stroju.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali ,,Elementarz warmiński” w wersji e-book.
Starostwo Powiatowe w Braniewie dziękuje za pomoc w organizacji wydarzenia Urzędowi Gminy w Wilczętach oraz Bibliotece Gminnej w Wilczętach.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages