Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Wieczornica Niepodległościowa w podstawówce

2014-11-20 09:00:27 (ost. akt: 2014-11-20 09:22:16)

Autor zdjęcia: Kinga Kazimierczuk

Narodowe Święto Niepodległości, to polskie święto państwowe. Obchodzone jest ono dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli. Jak wiadomo, główne obchody tego święta z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Społeczność Szkoły Podstawowej im M. Kopernika w Słobitach również już od wielu lat uroczyście upamiętnia tę ważną datę. W placówce organizowane są lekcje o wolności, pogadanki, apele, przygotowywane tematyczne gazetki ścienne. Od jakiegoś czasu nauczyciele i uczniowie włączają się w uroczyste obchody 11 listopada, organizując Wieczornicę Niepodległościową dla społeczności lokalnej z gminy Wilczęta.

Jest to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości szkolnych. Uczniowie prezentują zebranym program artystyczny przygotowywany pod opieką nauczycieli. Całości zawsze dopełnia piękna, wymowna dekoracja.

W tym roku szkolnym odpowiedzialnymi za przygotowanie Wieczornicy byli Mariola Wysocka, Weronika Ozga – Zajło, Maciej Maciejewski.

Na zaproszenie organizatorów do placówki przybyło wielu gości. Wśród nich znaleźli się przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Olejnik, proboszcz Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Słobitach ksiądz Piotr Łatacz, przedstawiciele kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, major Karol Kotoński z JW 3751 w Elblągu, dyrektor Gimnazjum Publicznego w Wilczętach Ryszard Siedlecki, policjanci z Posterunku Policji w Wilczętach ze st. asp. Krzysztofem Stodulskim na czele, były komendant 1 Pasłęckiego Szczepu Harcerskiego podharcmistrz Damian Sokołowski, nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół z terenu gminy Wilczęta, rodzice, dziadkowie, sąsiedzi uczniów, absolwenci, emerytowani pracownicy szkoły oraz sympatycy słobickiej podstawówki. Frekwencja na uroczystości przekroczyła najśmielsze oczekiwania dyrektor Olgi Karpińskiej i organizatorów.

Dyrektor Karpińska powitała zebranych słowami listu od premier Ewy Kopacz, która to z uwagi na poczynione wcześniej zobowiązania, nie mogła skorzystać z zaproszenia. Premier pozdrowiła wszystkich zaangażowanych w organizację uroczystości, a także wyraziła nadzieję, że Wieczornica zgromadzi wielu znamienitych gości oraz przebiegnie w uroczystej atmosferze.

Tak też się stało. Uczniowie pięknie recytowali wiersze, śpiewali pieśni. Moc emocji wzbudziła scena obrazująca napad zaborców na Polskę. W oczach wielu osób pojawiły się łzy wzruszenia. W obecności pocztu sztandarowego szkoły odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu narodowego. Całości dopełniła doskonała oprawa muzyczna przygotowana przez pana Macieja Maciejewskiego, a także przepiękna, wymowna scenografia, wykonana przez organizatorów i konserwatora Marka Kapłona. Wszystko to pozwoliło widzom przenieść się w lata rozbiorów, walk o niepodległość i pamiętnego dnia 11 listopada 1918 roku.

Organizatorzy i uczniowie – aktorzy zebrali gromkie brawa za trud włożony w przygotowanie tej niesamowitej uroczystości.

Po części oficjalnej gospodarze i goście spotykali się na słodkim poczęstunku przy kawie i herbacie przygotowywanym przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Słobitach. Była to doskonała okazja do rozmów o historii, bohaterach narodowych oraz bieżących problemach i radościach.Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj


Podziel się informacją : Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na wilczeta.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: spslobity3

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages