Czwartek, 25 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Dzień Wędrowca

2014-10-07 11:42:32 (ost. akt: 2014-10-07 11:45:46)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

W ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika odbył się Dzień Wędrowca.

Impreza miała na celu:
- wdrażanie do aktywnej formy wypoczynku,
- wzbudzenie zainteresowania przyrodą,
- utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
- integrację środowiska lokalnego.

Organizatorzy – dyrektor Olga Karpińska, pomysłodawczyni Dnia Wędrowca nauczycielka wychowania fizycznego Izabela Puzio oraz pozostali pracownicy placówki – zapewnili uczestnikom zabawy wiele atrakcji.

Dzień rozpoczął się od pieszej wędrówki. Młodsi wędrowali pod opieką nauczycieli i swoich rodziców po Słobitach, pokonując trasę o długości około 4 kilometrów. Wspaniały widok stanowiły mamy i tatusiowie z dziećmi na rękach, bądź w wózkach.
Starsi uczniowie oraz ich rodzice i wychowawcy, a nawet koledzy i koleżanki z gimnazjum wybrali się do pobliskiego lasu, pokonując około 7 kilometrów. Na leśnej polanie na wędrowców czekała niespodzianka przygotowana przez leśników z Nadleśnictwa w Młynarach – ognisko i kiełbaski oraz konkurs wiedzy o lesie. Uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Nad bezpieczeństwem wędrujących czuwał kierownik Posterunku Policji w Wilczętach starszy aspirant Krzysztof Stodulski.

Po powrocie do szkoły wszyscy mogli posilić się kromką chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz pyszną grochówką serwowaną przez zaangażowanych w organizację Dnia Wędrowcy reprezentantów Rady Rodziców.

Zebrani wysłuchali pogadanki przedstawicieli Straży Granicznej z Braniewa. Obejrzeli również sprzęt, który strażnicy wykorzystują w swojej pracy oraz elementy tresury psa tropiącego. Chętni wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Straż Graniczną. Wędrowcy zainteresowaniem przyglądali się eksponatom prezentowanym przez leśników z Nadleśnictwa w Młynarach i słuchali opowieści o leśnych zwierzętach. Sprzęt strażaków z OSP w Wilczętach także wzbudził duże zainteresowanie zarówno wśród młodszego, jaki i starszego grona wędrowców.

Dzięki posłowi Wojciechowi Penkalskiemu na sali gimnastycznej stanął dmuchany zamek – zjeżdżalnia, z którego dzieci korzystały nieodpłatnie.

Podczas imprezy plenerowej przeprowadzono kilka ciekawych konkursów, m.in. „Rozpoznawanie drzew”, „Jesienne cuda z darów natury”. Rozstrzygnięto również konkurs pt. „Najpyszniejszy wypiek z owocami”. Najsmaczniejszym ciastem, zdaniem jury, był wypiek Ewy Łuczko i Zuzanny Ozga – Zajło. Na podium znalazł się także wypiek pani Katarzyny Olejnik i Jadwigi Pazus.

Dzień Wędrowca zakończył się wspólnym ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek.
Pani dyrektor Olga Karpińska doskonale odnalazła się w roli gospodarza. W związku z tym zebrani chwalili ją za pomysłowość i bardzo dobrą organizację dzisiejszej imprezy. Dzięki umiejętnościom interpersonalnym dyrektor Karpińskiej i wsparciu grona pedagogicznego, udało się pozyskać wielu sponsorów, bez których Dzień Wędrowca nie odbyłby się z takim rozmachem.

Nauczycieli cieszy fakt, iż wielu rodziców uczniów słobickiej podstawówki zaangażowało się w życie szkoły, przygotowanie imprezy, a także włączyło do wspólnej zabawy.

Dyrektor Olga Karpińska cieszy się, że Dzień Wędrowca odbył się w sobotę, bowiem wielu rodziców ma wówczas więcej wolnego czasu i może go aktywnie spędzić ze swoimi pociechami. Ważne jest też to, iż dla nauczycieli nie liczy się tylko czas pracy, ale wspólne działania dla dobra dziecka i na rzecz środowiska lokalnego.

Kinga Kazimierczuk

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: spslobity3

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages