Jak obchodzić Wielkanoc. Ciekawa lekcja języka polskiego

2014-04-10 14:05:59(ost. akt: 2014-04-10 14:08:01)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Wielkanoc, to najstarsze święto chrześcijan, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję.Wiążą się z nimi liczne religijne i ludowe obrzędy (np. święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus).
Piątoklasiści z SP w Słobitach na lekcji języka polskiego, prowadzonego przez Magdalenę Wierzbowską, przeczytali i omówili tekst "Wróbla Wielkanoc". Następnie opowiadali z czym im się kojarzą wiosenne święta i jakie uczucia w nich wzbudzają.

Uczniowie w ciekawy sposób przedstawili z jakimi tradycjami wiąże się Wielkanoc w ich domach. Opisywali także swój wkład w przygotowania do świąt. Zaznaczyli, że wielką radość sprawia im pieczenie ciast, święcenie pokarmów, malowanie pisanek ( jedna z uczennic podała najnowszy sposób ich wykonania - lakierem do paznokci, czym wzbudziła zdziwienie całej klasy). Nie zabrakło także anegdot na temat śmigusa-dyngusa - zwyczaju związanego z Poniedziałkiem Wielkanocnym.

Puentą lekcji było wymienienie się wielkanocnymi przepisami ( poznanie elementów formy wypowiedzi) i przygotowanie w grupach stołu wielkanocnego z tradycyjnymi daniami i słodkościami.

Magdalena Wierzbowska,
Kinga Kazimierczuk


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutaj

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gladio #1393362 | 46.115.*.* 10 maj 2014 21:01

    Lepiej pozniej niz wcale i dlatego pozwole sobie dodac maly komentarz do opisu lekcji z jezyka polskiego czy etnologii tej V klasy . Z wielka nostalgia wspominam lata szkolne i lekcje z jezyka polskiego. Za moich szkolnych lat nikt takich tematow jak np swieta chrzescijanskie, geneze i ich znaczenie nie omawial.Fajnie, ze teraz w IV RP mlodziez szkolna posiada wiedze, ktorej za komuny raczej sie nie "przerabialo" - chyba, ze na lekcjach religii, ktore nie nie byly obowiazkowe i odbywaly sie tylko w kosciele.Gdy patrze na zdjecie tej klasy to wyczuwa sie nastroj pogodny, pozytywny i widac tylko usmiechniete twarze uczennic i uczniow.Nie chce tu "slodzic" pani nauczycielce, ale mysle, ze jej sposob i umiejetnosci prowadzenie zajec jest wlasnie tego efektem. Ja takze mialem "pania od polskiego, chociaz notabene nie byla taka atrakcyjna i fotogeniczna jak ta pani:-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5